(Mert néha a legnagyobb kihívás nem az Excel táblázat, hanem a főnök…)
A munkahelyi környezetnek alapvetően kényelmesnek de legalább támogató közegnek kellene lennie, ahol fejlődhetünk és kiteljesedhetünk. De mi van akkor, ha éppen az ellenkezőjét tapasztalod? Ha úgy érzed, hogy valami nagyon nem stimmel, talán itt az ideje felismerni a mérgező munkahely jeleit.
Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan azonosíthatod a veszélyjeleket, és miért érdemes mielőbb elgondolkodni a változtatáson. Figyelem! Egy-két pontnál lehet, hogy magadra ismersz… és nem biztos, hogy nevetni fogsz!
1.Emberek jönnek és mennek, és ismét jönnek
A folyamatosan cserélődő munkatársak olyanok, mint a szezonális divat: mire megszoknál valakit, már jön is az új kollekció. Ha a kulcspozíciókban lévő emberek mennek el, mintha az irodai székeket cserélnék, az egy red flag*. Miért nem maradnak az emberek? Az örökös távozás hátterében gyakran mérgező munkahelyi légkör vagy inkompetens vezetés áll.
*Ha boomer vagy, akkor el kell magyarázni mi az a red flag: hivatalosan a red flag egy angol kifejezés, aminek a szó szerinti jelentése piros zászló, és vészjósló, figyelemfelhívó jelleggel használják, mely egyre gyakrabban vonatkozik emberi viselkedésekre is.
2. Nincsenek egyértemű elvárások
Ma ezt kérik, holnap azt, és valahogy mindig úgy tűnik, hogy sosem tudsz megfelelni. A homályos célok és folyamatosan változó elvárások nemcsak frusztrálóak, de hosszú távon demotiválóak is. Egy biztos: nem te vagy a probléma, hanem a célpont, ami folyton mozog! Olyan, mintha darts táblára kellene célozz, de a táblát egy macska hátára tették akivel épp lézereset játszanak.
3. Munka-magánélet kiegyensúlyozatlansága – mindig hívható, soha ki nem kapcsolható…
Az a cég, ahol elvárják, hogy hétvégén is reagálj az e-mailekre, vagy vasárnap este még hívnak egy “gyors megbeszélésre,” az több mint fárasztó. Tudjuk, hogy a 21. században a munka rugalmasságot igényel, de nem arra gondoltunk, hogy a munkaidő 24/7 legyen! Igen, tudom, hogy sokan leányálomnak tartják a munka-magánélet egyensúlyt. De tudod mit? Nem mindenki Elon Musk és nem kell mindenkinek az irodában aludnia, hogy pár év múlva a Marsra lépés legyen a célja. Van aki a fiával, a lányával vagy a párjával is lenni akar, miután elvégezte a kötelességét.
Milyen szép is volt, amikor egyértelmű vonal húzódott, a “drágám hazaértem…” és a munkahely között, nemde?
4. Mikromenedzsment – amikor a főnök nem tudja elengedni az apró dolgokat
Ha azt érzed, hogy a főnököd minden lépésedet figyeli, még a kávéfőzésnél is megjegyzéseket tesz, akkor valószínűleg egy mikromenedzserrel van dolgod. Ez az a típus, aki úgy gondolja, hogy jobban tudja, hogyan végezd el a munkád – még akkor is, ha te vagy a szakértő. Túl sok kontroll, túl kevés bizalom.Red flag.
5. Pletyka és klikkesedés – Az iroda mintha középiskola lenne
Nem szereted, ha kibeszélnek a hátad mögött? Az irodai pletykák és a szűk klikkek úgy viselkednek, mint a tinik az iskolaudvaron. Ha az irodai hangulat inkább emlékeztet egy drámasorozatra, mint egy munkahelyre, akkor valószínűleg nem a te hibád. A megfelelő kommunikáció hiánya könnyen mérgezővé tehet egy munkahelyet.
6. Hibáztatás – „Igazából a Gizi nem küldte át időben”
Tudod, mi a probléma a hibáztatással? Nem old meg semmit, csak még több frusztrációt szül. Egy jó csapat együtt dolgozik a megoldásokon, nem pedig ujjal mutogat. Ha minden alkalommal, amikor valami félrecsúszik, valakit bűnbaknak állítanak, az nem csak hogy idegesítő, de egyértelműen Gizi is mérges lesz.
8. Kommunikáció a béka s*gge allatt – Mikor fogalmad sincs mi történik
Nincs annál rosszabb, mint amikor az információk egyes irodákban megrekednek, és te valahogy mindig kimaradsz a fontos döntésekből. Az átláthatatlan vezetés, a silószerű működés és a gyenge kommunikáció mind olyan jelek, amelyek azt mutatják, hogy a vállalat nem a csapatmunka híve.
Kiégés dicsőítése – „Az igazi hősök napi 12 órát dolgoznak”
Ha egy vállalatnál az elismerést csak azok kapják, akik folyamatosan túlóráznak, valami nagyon nincs rendben. A hosszú munkanapok és a kiégés dicsőítése nem hűséget vagy elkötelezettséget jelent – hanem mérgező munkahelyi kultúrát. Az, hogy valaki túldolgozza magát, nem lehet követendő példa.
Ha sz*rul érzed magad MINDEN nap, akkor valami nem stimmel!
Ha ezeket a jeleket tapasztalod a munkahelyeden, érdemes elgondolkodnod a továbblépésen. Néha a legnagyobb kihívás nem az új projektek, hanem maga a munkahelyi környezet. Ne feledd, a mentális és érzelmi jóléted fontosabb, mint egy mérgező állás. Tudatosan döntsd el, hogy hol és hogyan szeretnél dolgozni!
Te mit gondolsz? Hiányzik valami a listáról? Oszd meg velünk a kommentekben!
📌 Mentsd el ezt a cikket, hogy később is visszanézhess rá!
♻️ Oszd meg másokkal is, hogy ők is felismerjék a mérgező jeleket!